August IV
Gość zagraniczny
Dołączył: 07 Lip 2009
Posty: 32
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/3 Skąd: Warszawa/Wilno
|
Wysłany: Pon 10:49, 17 Sie 2009 Temat postu: Herladyka- herb mieszczański. |
|
|
Witam na kolejnym i ostatnim wykładzie z heraldyki, dzisiaj zajmiemy się herbami mieszczańskimi.
Herb mieszczański, często przez polską szlachtę nazywany herbikiem wykształcił się z gmerków (prostych konstrukcji kresek i strzałek, używanych jako podpisu rzemieślnika, najczęściej gmerk nie był dziedziczony przez syna, po ojcu, syn musiał wytworzyć własny gmerk) z procesie heraldyzacji, herb mieszczański posiadali najbogatsi rzemieślnicy i patrycjat miasta jako symbol swego statusu społecznego. Mieszczanie na tarczy jako godła umieszczali często narzędzia pracy lub wytwory swej pracy np.: złotnik mógłby umieścić złoty pierścień, kupiec statek itp.
Herby mieszczan w krajach, gdzie mieszczaństwo było ważną grupą społeczną nadawały specjalne urzędy, w Polsce, kraju, gdzie w polityce dominowała szlachta, mieszczanie sami tworzyli swoje herbiki.
Wygląd herbu mieszczańskiego opiszę na podstawie herbu rodziny Głodny, herb został zarejestrowany w [link widoczny dla zalogowanych]:
KLEJNOT, był wzięty z godła, mógł także stanowić inną figurę,
PRZEPASKA, stanowiła pierwszą różnicę odróżniającą herb szlachecki od herbu mieszczańskiego, w herbie szlacheckim jest korona rangowa, tutaj klejnot z hełmem łączy najczęściej dwukolorowa przepaska,
HEŁM BEZ MEDALIONU, stanowi drugą różnicę odróżniającą herb mieszczański od herbu szlacheckiego, szlachta najczęściej na tarczy umieszczała hełm prętowy z medalionem, mieszczanie hełm turniejowy (zw. żabim pyskiem) bez medalionu,
LABRY, przejęte w procesie herladyzacji od herbów szlacheckich, stanowią ozdobę herbu,
TARCZA stanowiła tło godła,
GODŁO, tak jak pisałem powyżej, mieszczanie najczęściej jako godło umieszczali na tarczy narzędzia pracy lub wytwory swej pracy.
Obecnie każdy może zarejestrować własny herb rodzinny, jako herb mieszczański w [link widoczny dla zalogowanych], jest to modne bardzo w Niemczech, ze znanych osób, Adam Małysz posiada własny herb mieszczański, który można zobaczyć w galerii Novej Heraldii.
Dziękuję za uwagę, mama nadzieję, że szybko będę w stanie opublikować nowy wykład.
Post został pochwalony 0 razy
|
|