Marcel Hans
Mieszkaniec
Dołączył: 07 Lis 2009
Posty: 432
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/3
|
Wysłany: Wto 6:38, 10 Lis 2009 Temat postu: Dać małpie zegarek? |
|
|
Nie wiem czy ktoś tutaj na forum interesuje się historią międzywojnia, ale właśnie na cytacie brytyjskiego premiera Davida Lloyd George: "przyłączyć Górny Śląsk do Polski to tak, jakby małpie dać zegarek" oprę cały mój artykuł. Nie będzie to jednak artykuł o zegarku, ani o Polsce, ani o Górnym Śląsku, ani nawet o premierze brytyjskim, który był bezlitosnym matematykiem jeśli chodzi o politykę zagraniczną i działał bez skrupułów. Dzisiejszy artykuł będzie o 2 stopniowym obywatelstwie Rzeczpospolitej Sclavinii i Trizondalu, bądź też jak kto woli, o pomyśle Aarona. Zapewne połowa z Was (chociaż większość to już starzy wyjadacze) zdziwiło się już na nazwy, których użyłem. Na pozór więc słowa Georga o zegarku pasują do RSiT jak ulał, ze zmianą, że zegarek to obywatelstwo.
Zacznijmy od początku. 16 marca 2009 roku rozpoczęła się debata nad prowizoryczną ustawą nt. obywatelstwa - w Konstytuancie. Jednym z pierwszych upoważnionych, który się odezwał był Aaron Rozman (wielokrotny kanclerz Księstwa Sarmacji - na chwilę obecną). Zaproponował on w swoim poście system dwupoziomowy, który zakładał krótki termin zamieszkania Rzeczpospolitej aby dostać obywatelstwo wyborcze - na potrzeby głosowania w wyborach. Wszyscy przyklasnęli temu pomysłowi wówczas. Od Karoliny Sobieszek, przez Guedesa de Limę i Kartona Soku po Marcina Komosińskiego, a więc niemal wszyscy politycy Rzeczpospolitej zgadzali się na taki ciekawy i innowacyjny zabieg. Wprawdzie Iontz zastanawiał się nad sposobem wykonania, ale ogólnie przyjęto słuszność założeń.
Dopiero w lipcu rozpoczęła się realizacja tego projektu, trwało to faktycznie bardzo długo. Jednak wiadomo, że przy takich reformach nie należy się zbytnio śpieszyć. Chociaż już 21 czerwca złożyłem projekt ustawy to trochę potrwała droga ustawodawcza i stanęło na 7 lipca. Nikt z ówczesnego składu Izby Narodów nie wypowiedział się nt. pomysłu. Później Mateusz Iontz jako jedyny się wstrzymał, a reszta głosowała za. Dlaczego Mateusz Iontz się wstrzymał? Prawdopodobnie dlatego, że miał obawy dot. realizacji ustawy względem Syriusza. Jednak nie może to być żaden argument od odstąpienia od systemu dwupoziomowego obywatelstwa, bo ustawy trzeba realizować. Ja wiem, że łatwiej jest nadawać najwyższy poziom obywatelstwa, ale po co? Dlaczego Adijas dostał najwyższy poziom? Czekał 21 dni, a później nieprzepisowe 20 dni, żeby zgłosić się do Izby Narodów, przegrać i zniknąć (tego się można było spodziewać, po kimś kto nic nie zrobił w RTiS).
Przeglądałem dziś tę ustawę ([link widoczny dla zalogowanych]) jeszcze raz aby sprawdzić, czy jest ona tak trudna do użycia, czy po prostu może jest tak niepotrzebna i bezsensowna, że szkoda czasu. Zobaczmy na wybrane artykuły:
OBYWATELSTWO WYBORCZE
Cytat: | Art. 4.
Obywatelstwo Wyborcze upoważnia jedynie do:
Czynnego udziału w wyborach parlamentarnych.
Udziału w referendach państwowych.
Czynnego udziału w wyborach prezydenckich.
Pełnienia funkcji i stanowisk państwowych, z pominięciem tych, które obejmuje się w drodze wyborów, a także z wykluczeniem funkcji ministra.
Obywatelstwo Wyborcze odebrać może Prezydent osobie, która spełnia jeden lub więcej z poniższych warunków:
opuściła lub złożyła oświadczenie woli opuszczenia Rzeczypospolitej Sclavinii i Trizondalu,
jest osobą nieaktywną w rozumieniu odrębnych przepisów prawa.
Prezydent nie może odebrać jedynie Obywatelstwa I Stopnia osobie, która posiada Obywatelstwo II Stopnia. |
OBYWATELSTWO PEŁNE
Cytat: | Obywatelstwo Pełne upoważnia do obejmowania wszystkich stanowisk w Rzeczpospolitej, sprawowania wszelkich funkcji oraz do udziału czynnego i biernego w wyborach, a także udziału w referendach.
Obywatelstwo Pełne odebrać może Prezydent osobie, która spełnia jeden lub więcej z poniższych warunków:
opuściła lub złożyła oświadczenie woli opuszczenia Rzeczypospolitej Sclavinii i Trizondalu,
posiada lub uzyskała obywatelstwo państwa obcego, za wyjątkiem Krajów Korony Księstwa Sarmacji oraz Księstwa Sarmacji
Oświadczenie, które podała było nieprawdziwe.
jest osobą nieaktywną w rozumieniu odrębnych przepisów prawa.
Prezydent może odebrać Obywatelstwo II Stopnia wraz z Obywatelstwem I Stopnia, bądź tylko Obywatelstwo II Stopnia/ Obywatelstwo I Stopnia.
W przypadku odebrania lub utraty Obywatelstwa II Stopnia przez osobę nie posiadającą Obywatelstwa I Stopnia staje się ona zwykłym mieszkańcem. |
Dziś z perspektywy czasu nie jestem w stanie powiedzieć do czego zmierzał Aaron w swoim pomyśle (raczej do zwiększenia liczby aktywnych długofalowo mieszkańców). Natomiast wiem do czego zmierzałem ja proponując taką ustawę Izbie Narodów. Zmierzałem do powstania dwóch grup obywatelstwa. Pierwsze obywatelstwo miało być jedynie takim zatrzymaniem mieszkańca na dłużej i jeśli się wykazał to bez problemu mógł dostać pełne obywatelstwo, które miało być czymś cennym. Nie ukrywam, że siła nasze obywatelstwa spada na łeb na szyję (podobna tendencja w Sarmacji). Oczywiście nikt nie zepsuje tych przepisów (pomijam możliwość zmian), ale nie chciałbym aby ten zegarek tykał sobie i tykał bez przestawiania godziny, bez jego używania.
Postaram się w ciągu najbliższych dni na wszystkich placówkach zagranicznych Ludu Rzeczpospolitej przedstawić krótkie wiadomości dotyczące obywatelstwa Rzeczpospolitej oraz możliwości ochrony naszych obywateli z mocy prawa, na podstawie konstytucji. Natomiast chciałbym, aby tu u nas w państwie ktoś te przepisy potrafił i chciał wykorzystać.
Post został pochwalony 0 razy
|
|